Vijinismus Tedavisi ve Tanı

Korku ve ağrı ile birlikte seksuel aktivitenin kaybı olarak tanımlanabilir. Bir çok kadın için ciddi bir problemdir. Fiziksel ağrı, giriş zorluğu ve psikolojik abartılmış ağrılar olabilir. İlişki korkusu, pubokoksigeal ve vajinanın alt 1/3 ünü saran kasların istemsiz kasılması bu duruma neden olabilir.

Primer vajinismusda kadın asla vajinal birleşme deneyimi gerçekleştiremez. Sekonder vajinismusda ise vajen-penis birleşmesini gerçekleştirebildiği halde ağrı ve kasılmalarla birlikte deneyim tam anlamı ile rahatca gerçekleşemez. Var olan bulgular; seksuel yetenekdeki azalma, hiç seksuel dokunuşun olmaması, kaliteli ve iyi seksuel deneyimin yaşanmaması, imajinativ orgazm eksikliği sayılabilir.

Bacak ve batın kaslarında ağrı , kasılma, korku, başarısızlık duygusu, utanç ve rezil olma hissini yaşarlar. Başarısız deneyimler olduğu gibi, jinekolojik muayene olamazlar, tampon kullanımı zorlaşır, servikal simir alınması imkansız hale gelir..

İster primer ister sekonder olsun, istemsiz kas spazmı asıldır.
Gebelik korkusu, ilişki sırasında acı duyma, ilişki korkusu gevşemeyi engelleyen nedenlerdir. Vajinismuslu bireyler vajinanın olması gerektiğinden daha küçük olduğuna inanırlar.

Tedavide;

Bilişsel-davranışçı yaklaşımı da içine alan hipnoterapi başarı sağlar. Özel egzersizlerle ve telkinlerle kasların gevşemesi ve vajinanın sistematik duyarsızlaştırılması sağlanır. Kadın vajinal kaslarının spazmını kontrol etmeyi öğrenir. Vajina içine parmak, tampon yada boyutu artan genişleticilerle alıştırma yaparlar. Kadın kendi başına bu kontrolu sağladıktan sonra eşiyle birlikte eğitime katılır ve çalışır. Takibinde kadının kontrolunde vajinaya penis girişi gerçekleşmiş olur.

Korkulardan veya geçmişde yaşanmış tacizlerden veya bilinçdışına itilmiş nedenlerden kaynaklanan vajinismuslar ise uygulanan duyarsızlaştırma ve parmak alıştırmalarına ağır aksak yanıt verir. Bu durumda hipnoterapi büyük bir artı sağlar.


Vajinismus tedavisinde;

1- Seksuel eğitim
2- Vajina kaslarının kontrolu
3- Seksuel anatominin kişisel keşfi
4- Kontrolun eşi ile birlikte paylaşımının öğretilmesi
5- Penis girişinin kadının kontrolu ile sağlanması
6- Penis girişinin kontrolunun eşine öğretilmesi ( transferi)
7- Korkularının araştırılıp çözümlenmesi

Uyguladığımız ana hedeflerdir…

Kaynak: http://www.vajinismustedavisi.com/vaginismus-tr.htm