Tüp Bebek Tedavisi Artıyor

Doğudatüp bebektedavisi artıyor.

ERZURUM - Doğu Anadolu Bölgesi’nin bu konudaki ilk ve tek merkezi olan Şifa Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nin Sorumlusu Prof. Dr. Sedat Kadanalı, tüp bebek tedavisi konusundaki ön yargıların kırılmaya başladığını söyledi.

Tüp Bebek Tedavi Merkezi’nin 3 sene önce kurulduğunu ifade eden Prof. Dr. Kadanalı, ilk yıl ayda 5 hasta kabul ederken, bu yıl ayda 50 hastanın merkeze müracaat ettiğini bildirdi. Prof. Dr. Kadanalı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlk başlarda halkın tüp bebek konusunda büyük ön yargıları vardı. En çok tüp bebeğin ‘Haram mı yoksa helal mi?’ olduğunu soruyorlardı. Tüp bebek tedavisi yaptıran kadınlara ‘Nasıl yaptırırsın! Sen Müslüman değil misin?’ diye tepki gösteriyorlardı. Tüp bebeğin tüp içinde yapıldığını düşünüp merkezimizde tüp içindeki bebekleri görmek isteyenler dahi
çıktı. Bölge genelinde toplantılar düzenledik, broşürler hazırladık. İnsanlarımızın tüp bebek tedavisi konusunda bilinçlenmesini sağladık. Dini konularda ise tereddüt edenleri müftülüğün fetva hattına başvurmalarını tavsiye ettik.”